Natálie Bražinová, aktualizováno 11/2023
Většina podnikatelů se někdy setkala s tím, že jim jejich faktura nebyla uhrazena. Je bohužel realitou, že spousta lidí se raději smíří se ztrátou, než aby se pustila do vymáhání. Klienti mi často říkají, že vnímají vymáhání pohledávky jako složité a nepřehledné. Často ani neví, zda to pro ně vůbec má smysl.
Prevence je základ
Nezřídka se stává, že zejména menší živnostníci si smlouvy nesjednají písemně, ani si nenechají od zákazníků potvrdit (např. formou předávacího protokolu), že pro ně vykonali nějakou práci nebo dodali zboží. V tu chvíli vzniká docela velká pravděpodobnost, že jejich faktura zůstane neuhrazena.
I zde platí, že byste si měli hned na začátku své obchodní partnery a zákazníky prověřit. V dnešní době internetu to můžete udělat během chvilky, minimálně si je “vygooglete”. Dále se podívejte do obchodního rejstříku (https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-$firma), živnostenského rejstříku (https://www.rzp.cz/cgi-bin/aps_cacheWEB.sh?VSS_SERV=ZVWSBJFND), insolvenčního rejstříku (https://isir.justice.cz/isir/common/index.do), popř. centrální evidence exekucí (https://www.ceecr.cz/). V posledním případě je sice výpis zpoplatněn pár desítkami korun, ale vy aspoň budete vědět, zda má smysl vaši pohledávku vymáhat nebo má dlužník na krku tolik exekucí že to smysl postrádá.
Samozřejmě nejlepší je mít alespoň základní věci podchyceny písemně, např. smlouvu. Pokud to však ve vaší situaci není možné či z nějakého důvodu vhodné, vždy mějte potvrzení vaší objednávky (včetně platebních podmínek, tj. výše ceny a její splatnost) alespoň v emailu. Pokud se rozhodnete sepsat písemnou smlouvu, nedoporučuji používat vzory, které si stáhnete z internetu, jelikož tyto jsou často velmi obecné a nezohledňují specifika vaší situace.
Mám pohledávku po splatnosti
Vzhledem k tomu, že si čtete článek o tom, jak vymoci nezaplacenou fakturu, je dost pravděpodobné, že již nastal problém. Pojďme se tedy podívat, jak takové vymáhání vlastně probíhá a co k tomu potřebujete.
Nejprve dlužníka sami neoficiálně kontaktujte a připomeňte mu, že vám dluží. Dále doporučuji dát dohromady veškeré smlouvy s dlužníkem, emailovou komunikaci, případně si zlepšit svou pozici nějakým zajišťovacím institutem, např. uznáním dluhu.
Často mají dlužníci zájem svůj dluh splácet a chtějí proto uzavřít dohodu o splátkovém kalendáři. Vždy je však nutné, aby dlužník svůj dluh uznal a dále dávejte pozor, abyste si textem dohody nepřitížili pro případ, že dojde k soudnímu řízení.
Pokud váš dlužník neplní dobrovolně, samozřejmě nic nezkazíte tím, že jej sami ještě vyzvete k platbě oficiálně (např. doporučeným dopisem nebo prostřednictvím datové schránky). Po dlužníkovi můžete požadovat i zákonné úroky z prodlení (pokud jste ve smlouvě sjednali smluvní úroky z prodlení či smluvní pokutu za prodlení, vždy požadujte tyto sjednané úroky nebo pokutu). Vypočítávat mu je nemusíte, to je povinnost dlužníka. Bohužel iniciativa samotného věřitele často nikam nevede. Naopak může pomoci zaslání předžalobní výzvy advokátkou/advokátem. Předžalobní výzva sice není povinným krokem ve vymáhání, ale pokud ji nezašlete, soud vám nepřizná náhradu nákladů řízení (náklady právního zastoupení a soudní poplatek), i když budete mít ve věci úspěch. Většina dlužníků přitom v praxi plní právě na základě hrozby soudního vymáhání. A když se necháte zastoupit advokátkou/advokátem, je jasné, že to s tím soudem myslíte vážně. Pravidelně se stává, že dlužník, který má více dluhů, uhradí přednostně dluh právě na základě výzvy zaslané advokátkou/advokátem.
Všechny tyto kroky je však zapotřebí řešit včas. Často se totiž stává, že čím déle veřitel vyčkává, tím se snižuje možnost na vymožení jeho pohledávky. Dlužník se může dostat do finančních obtíží (tj. bude dlužit více lidem). Přitom pokud se dostanete až do fáze, že soud vydá rozhodnutí, ve kterém uloží vašemu dlužníkovi plnit a vy následně jdete s tímto papírem, kterému se říká exekuční titul za exekutorem, platí zde tzv. zásada priority, to znamená, že kdo podá dříve exekuční návrh, ten bude také dříve uspokojen z toho, co exekutor vymůže. A to je pro vás zcela klíčové.
Co když dlužník nereaguje ani na výzvu
Nyní přichází na řadu zahájení soudního řízení. V této fázi výrazně doporučuji nechat se zastoupit advokátkou/advokátem. Ti vám totiž dokáží posoudit s odbornou péčí vymahatelnost vaší pohledávky a provedou vás soudním procesem. Navíc pokud budete u soudu úspěšní, náklady na právní zastoupení by vám měla nahradit protistrana, tj. váš dlužník. Níže naleznete alespoň základní informace o soudním řízení, jelikož detailní postup, jak podat žalobu a dále v řízení postupovat přesahuje rozsahové možnosti tohoto článku.
Soudní řízení o zaplacení pohledávky se zahajuje podáním žaloby nebo návrhem na vydání elektronického platebního rozkazu (EPR). Jaký je mezi nimi rozdíl? Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu je speciální žaloba, která je rychlejší (pokud se dlužník nebrání, probíhá celé řízení elektronicky, bez jednání soudu) a levnější (zaplatíte soudní poplatek ve výši 4% z žalované částky místo 5% u klasické žaloby). Avšak můžete jej využít pouze v případě, že vaše pohledávka nepřevyšuje 1.000.000,- Kč bez příslušenství. Musíte být schopni prokázat, že vaše pohledávka existuje, např. smlouvou, předávacím protokolem, emaily, fakturami atd. Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu se podává na formuláři (https://epodatelna.justice.cz/ePodatelna/form). Vždy musíte přesně uvést, co po dlužníkovi požadujete, tj. dlužnou pohledávku, úroky z prodlení a náhradu nákladů řízení (pokud nejste zastoupeni advokátkou/advokátem tak se jedná o soudní poplatek a režijní paušální náhradu). Pokud soud dospěje k závěru, že jste existenci vaší pohledávky za dlužníkem prokázali vámi přiloženými dokumenty, vydá elektronický platební rozkaz, ve kterém žalovanému (vašemu dlužníkovi) uloží, aby pohledávku ve lhůtě 15 dnů uhradil nebo aby se bránil, tj. podal odpor. Pokud dlužník odpor nepodá, soudní řízení je u konce a vy máte v ruce pravomocný exekuční titul, se kterým v případě neplnění dlužníka můžete vyrazit za exekutorem. V případě, že dlužník odpor podá, soud nařídí ústní jednání jako při podání klasické žaloby (ale i tak je výhodou, že jste zaplatili nižší soudní poplatek). Ještě je zapotřebí zmínit, že elektronický platební rozkaz je nutno dlužníkovi doručit do vlastních rukou, jinak se ruší a soud rovněž nařídí jednání.
Kolik mě to bude stát
K tomu, aby se soud vaším návrhem na zahájení řízení zabýval, je nutno zaplatit soudní poplatek, jehož výše se odvíjí od výše žalované částky.
Když podáte klasickou žalobu:
pohledávka do 20.000,- Kč … soudní poplatek ve výši 1.000,- Kč
pohledávka od 20.000,- Kč do 40.000.000,- Kč … soudní poplatek 5% pohledávky
Když podáte návrh na vydání elektronického platebního rozkazu:
pohledávka do 10.000,- … soudní poplatek 400,- Kč.
pohledávka od 10.000,- Kč do 20.000,- Kč … soudní poplatek 800,- Kč
pohledávka převyšuje 20.000,- Kč … soudní poplatek ve výši 4% pohledávky
Jen připomínám, že k tomu, abyste za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu skutečně mohli zaplatit nižší soudní poplatek, je nutno jej podat na předepsaném formuláři.
Do kdy můžu pohledávku u soudu uplatnit
Zákon stanoví lhůty, po jejichž uplynutí již nemůžete vaši pohledávku vymáhat, tzv. promlčecí lhůty. Neznamená to, že by uplynutím takové lhůty vaše pohledávka zanikla, avšak dochází k oslabení vašeho práva tak, že pokud dlužník namítne u soudu, že pohledávka je promlčena, soud k tomu musí přihlédnout a nemůže vám vaši pohledávku přiznat.
Obecná promlčecí lhůta je 3 roky, což platí pro většinu případů vymáhání pohledávek. Tato lhůta se počítá ode dne, kdy jste svou pohledávku mohli teoreticky u soudu uplatnit poprvé, tj. téměř vždy první den prodlení dlužníka. Do konce této lhůty musíte doručit vaši žalobu/návrh na vydání elektronického platebního rozkazu na soud. Často dlužníci opakovaným příslibem uhrazení dluhu sledují právě jeho promlčení. V případě, že vám váš dlužník dluh uzná, prodlužuje se promlčecí lhůta na 10 let od okamžiku, kdy došlo k uznání.