Registr zastupování aneb plné moci z pohodlí domova
Natálie Bražinová, aktualizováno 7/2024
Registr zastupování (REZA) je nový online nástroj, který má usnadnit život občanům, firmám i úřadům. Plné moci bude možné vystavit online odkudkoliv a kdykoliv. Díky elektronické podobě a centrálnímu uložení plných mocí se zvýší jejich bezpečnost a transparentnost.
Změna v ochraně spotřebitele aneb co “tlačítková novela” přinese e-shopům?
Natálie Bražinová, aktualizováno 1/2024
Je tady dlouho diskutovaná změna v ochraně spotřebitele. Mění se zejména pravidla při prodeji zboží a služeb spotřebitelům pro e-shopy. Máte u vás vše nastaveno tak, abyste předešli mimo jiné vysokým pokutám od České obchodní inspekce? Přečtěte si, jaké změny pro váš e-shop od 6.1.2024 platí.
Na co dát pozor při koupi bytu, domu či pozemku
Natálie Bražinová, aktualizováno 12/2023
Článek se zabývá riziky, které mohou vzniknout při koupi bytu, domu či pozemku. Dozvíte se, že základem je kontrola právního (nemovitost může být zatížena věcnými právy třetích osob, jako jsou zástavní práva, věcná břemena nebo nájemní vztahy a ne všechny zjistíte z katastru nemovitostí) a technického stavu vámi vybrané nemovitosti, jakož i správné stanovení kupní ceny. Rovněž zjistíte, jak důležité je si ujasnit, co vše k nemovitosti patří a řádně to ošetřit ve smlouvě, abyste se skutečně staly vlastníky. Při koupi nemovitosti většinou neuzavíráte jen jednu smlouvu, ale několik na sebe navazujících smluv, které mezi sebou musí fungovat. Vzít si na pomoc advokátku/advokáta je tak vhodné hned od prvního okamžiku, jelikož vám dokáže pomoci s posouzením ceny, zjistí, zda je prodávající skutečným vlastníkem nemovitosti a případně vám uschová i kupní cenu.
Na co si dát pozor, když pronajímám byt či dům
Natálie Bražinová, aktualizováno 11/2023
Článek se zabývá základními aspekty nájmu bytu či domu z pohledu pronajímatele. Dozvíte se, jak je důležité si před podpisem nájemní smlouvy potencionálního nájemce prověřit, kdy nemovitost pronajímate a kdy podnajímate, jakož i jaké následky pro vás plynou v důsledku neexistence písemné nájemní smlouvy. Zjistíte, jaké platby po nájemci můžete požadovat (nájem včetně rad jak upravit v nájemní smlouvě zvyšování nájmu, platby za služby, kauce, smluvní pokuty). Rovněž si ujasníte, na jakou dobu je nejvhodnější nájemní smlouvu uzavřít a v neposlední řadě, co vše nájemci (ne)můžete zazákat.
Na co si dát pozor, než si pronajmu byt či dům
Natálie Bražinová, aktualizováno 11/2023
Článek se zabývá základními aspekty nájmu bytu či domu z pohledu nájemce (dle dřívější terminologie nájemníka). Dozvíte se, jak je důležité si před podpisem nájemní smlouvy potencionálního pronajímatele prověřit. Ujasníte si, jaký je rozdíl mezi nájmem a podnájmem a co vás jako nájemce znamená neexistence písemné smlouvy. Zjistíte, jaké platby po vás pronajímatel může požadovat, jakož i co pronajímatelé v nájemních smlouvách zakazují, aniž jsou tyto zákazy platné.
Co mám dělat, když mi někdo dluží, aneb jak vymoci pohledávku
Natálie Bražinová, aktualizováno 11/2023
Článek se zabývá problematikou vymáhání pohledávek. Dozvíte se, jak na prevenci nezaplacených faktur, tak jak postupovat v případě, že vám váš obchodní partner nebo zákazník již dluží. V článku je vysvětleno, jak správně dlužníka vyzvat a pokud ani na vyzvání nezaplatí, jak uplatnit svoji pohledávku u soudu, včetně toho kolik vás to bude stát a do kdy tak musíte učinit, aby vaše vymáhání mělo šanci na úspěch.
Kdo co dostane po mé smrti… aneb jak vyjádřit svou poslední vůli
Natálie Bražinová, aktualizováno 11/2023
Dozvíte se, jaké jsou možnosti vyjádření vaší poslední vůle a kdo co zdědí, když tak neučiníte. V článku je návod, jak si sepsat vlastní závěť, co by měla obsahovat, aby byla platná a na koho byste neměli zapomenout.